Młodzi kierowcy od momentu otrzymania prawo jazdy marzą o posiadaniu własnego samochodu. Obecnie takie marzenie spełnić można dość łatwo. Samochód bowiem można kupić nawet za kilkaset złotych. Niestety nabycie wymarzonego auta to nie jedyny wydatek, z którym muszą się liczyć młodzi właściciele. Do opłat administracyjnych doliczyć należy również składkę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy bez doświadczenia za kółkiem może znacznie uszczuplić jego budżet. Ile, zatem kosztuje ubezpieczenie samochodu dla kierowcy, który uzyskał dopiero prawo jazdy?
Młodzi kierowcy to, dla towarzystw ubezpieczeniowych najbardziej ryzykowna grupa klientów. Dlatego, też obowiązkowe ubezpieczenie OC młodego właściciela auta może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego kierowcy. Wysokie stawki biorą się ze statystyk. Badania Komendy Głównej Policji oraz badania Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego wykazują, że niezmiennie od kilku lat największym zagrożeniem na polskich drogach są młodzi kierowcy z grupy wiekowej od 18 do 24 lat. W wielu przypadkach decyduje o tym zwykła brawura, w innych – brak umiejętności i doświadczenia. Cechują się oni najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. kierowców. Wśród najmłodszych kierujących liczba ta wynosi 18,4. Dla porównania, dla kierowców w wieku 25 – 39 liczba wypadków na 10 tys. osób spada już do 10,4, a w pozostałych grupach wiekowych jest jeszcze niższa. W 2016 roku młodzi kierowcy spowodowali łącznie 5823 wypadków, w których zginęły 542 osoby.
Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy – od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?
O wysokiej cenie polisy decyduje nie tylko niekorzystna ocena ryzyka ubezpieczeniowego, ale również kilka innych czynników, takich jak:
- wiek właściciela pojazdu oraz jego doświadczenie za kierownicą – młodzi kierowcy przed 26-tym rokiem życia oraz posiadający prawo jazdy krócej niż 5 lat mogą z racji tego u większości ubezpieczycieli płacić wyższe stawki,
- liczba lat bezszkodowej jazdy – każdy rok bezszkodowej jazdy jest zazwyczaj nagradzany przez ubezpieczycieli zniżką na OC wynoszącą 10%. Osoba, która dopiero co zdała egzamin, nie może oczywiście poszczycić się dobrą historią ubezpieczeniową,
- miejsce zamieszkania – kierowcy dużych miast płacą więcej,
- pojemność silnika – im większa, tym droższa.
- rocznik auta oraz model samochodu.
Młodzi kierowcy nie zawsze skazani są na drogie ubezpieczenie
Za pierwsze ubezpieczenie za własny samochód młody kierowca może zapłacić bardzo drogo, ale istnieją różne sposoby na obniżenie składki. Co, zatem może zrobić, aby zapłacił mniej?
- Zarejestrować auto ze współwłaścicielem
Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć opłacenia wysokiej składki na ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest zakup pojazdu i jego zarejestrowanie na dwóch współwłaścicieli. Jednym z nich może być na przykład rodzic młodego kierowcy, któremu przysługują wysokie zniżki ubezpieczeniowe. Młodemu kierowcy, w takiej sytuacji zaczynają się liczyć lata bezszkodowej jazdy, a także oszczędza on na płatności składki na ubezpieczenie OC. Ponadto warto wybrać ubezpieczyciela, który nie nakłada obowiązku opłacenia zwyżki za wiek u młodego kierowcy lub też zwyżka ta nie jest zbyt wysoka. Na polskim rynku istnieje wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują atrakcyjne ubezpieczenie komunikacyjne.
- Zarejestrować auto w mniejszej miejscowości
Zarejestrowanie i użytkowanie pojazdu w dużym mieście przekłada się na zwiększenie ryzyka kolizji. Dlatego właśnie kierowcy z Warszawy, Wrocławia czy Krakowa zapłacą większą składkę niż ci, poruszający się po małej wiejskiej okolicy.
- Opłacić roczną składkę z góry
Nie warto rozkładać płatności składki na raty – w takim przypadku jest ona z reguły kilkanaście procent droższa niż kiedy będzie płacona za cały rok z góry.
- Kupić samochód z mniejszym silnikiem
Jeśli młody kierowca rozważa zakup nowego samochodu musi pamiętać, że im większa pojemność silnika, tym większa składka.
Jaka firma ubezpieczeniowa jest odpowiednia dla młodych kierowców?
Choć większości towarzystw zależy jedynie na doświadczonych i bezszkodowych kierowcach, są także i tacy ubezpieczyciele, którzy swoją ofertę kierują właśnie do tych osób, które mają prawo jazdy od niedawna. W takich firmach znacznie łatwiej znaleźć tańsze OC, a dodatkowo posiadają one wiele polis, których zakres zainteresuje zwłaszcza młodych. W takiej sytuacji młody kierowca powinien skrupulatnie przejrzeć wiele ofert firm ubezpieczeniowych, żeby znaleźć jak najkorzystniejszą. Ubezpieczyciele nie mają żadnych ustalonych wspólnie poziomów cenowych – każde z firm określa własne stawki. Z tego powodu można znaleźć oferty polis o wielkich rozbieżnościach cenowych – także jeśli chodzi o młodych kierowców. Zwyżki ubezpieczenia OC wahają się od 30% do nawet 75% podstawowej ceny polisy. Oznacza to, że różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami może wynieść nawet kilkaset złotych.
Atrakcyjną propozycję ubezpieczeń OC dla młodych kierowców posiada firma Ergo Hestia, która pod marką You Can Drive sprzedaje ubezpieczenia dla tej grupy użytkowników pojazdów. Niestety z ich oferty mogą skorzystać tylko osoby do 30 roku życia. Kierowcy „młodzi stażem” na drodze, ale nie wiekiem, nie będą mieli możliwości kupić w You Can Drive swojej pierwszej polisy OC.
Uzyskanie prawo jazdy, zakup samochodu a następnie wykupienie polisy ubezpieczeniowej to bardzo trudne i kosztowne działania dla początkującego kierowcy. Należy liczyć się z wydatkami i mieć świadomość, ile faktycznie takie rzeczy kosztują, i w jaki sposób można zaoszczędzić. Dlatego najlepszym sposobem jest zapoznanie się z wieloma ofertami ubezpieczeniowymi i wybranie tej najlepszej.