Zakład kosmetyczny lub fryzjerski to bardzo dobry pomysł na biznes, ale też duża odpowiedzialność, która niesie za sobą pewne ryzyko. Dlatego, w obu tych przypadkach warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które ochroni przed ryzykiem wyrządzenia klientom kosztownych szkód. Jakie, zatem sytuacje obejmuje ubezpieczenie salonu kosmetycznego i fryzjerów?

Ubezpieczenie salonu kosmetycznego i fryzjerów – ochrona przed skutkami wielu zdarzeń

Kosmetolodzy, kosmetyczki, jak również styliści paznokci narażone są na ryzyka związane z powikłaniami po wykonanych zabiegach kosmetycznych. Do możliwie występujących zagrożeń zaliczyć można między innymi nieumyślne skaleczenie klientki, uszkodzenie płytki paznokcia, poparzenie, reakcje alergiczne, zakażenie grzybicą czy gronkowcem. Praca fryzjerów również niesie za sobą swoiste zagrożenia skaleczenia klienta, wystąpienia reakcji alergicznej na farbę czy spalenie włosów klienta. Wszystkie takie przypadki są obciążone groźbą poniesienia odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody.

Ubezpieczenie OC salonu kosmetycznego i fryzjerów

Pokrzywdzony klient może wnieść sprawę do sądu. Osoba, która wykonywała taki zabieg, chodź nie spowodowała szkody umyślnie może ponieść poważne konsekwencje finansowe. Sposobem na ochronę przed wypłatą odszkodowania jest w takiej sytuacji wykupienie ubezpieczenia OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Przydatne jest ono wówczas, gdy wykonując swoją pracę przedsiębiorca lub jego pracownik spowodują u kogoś uszczerbek na zdrowiu lub straty materialne.

Decydując się na zakup polisy ubezpieczeniowej warto zadbać o to, aby suma gwarancyjna, czyli kwota do wysokości, której odszkodowanie zapłaci ubezpieczyciel mogła w całości pokryć wyrządzone szkody klientom.

Oprócz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) ochroną można objąć lokal, w którym prowadzona jest działalność. Ubezpieczenie również może obejmować wyposażenie zakładu m.in. od pożaru, zalania, dewastacji. Jak każdy inny lokal usługowy salon kosmetyczny czy zakład fryzjerski musi być odpowiednio przystosowany do rodzaju świadczonych w nich usług. Najczęściej salony tego typu składają się z kilku różnorodnych pomieszczeń: recepcji, poczekalni, miejsca do strzyżenia lub wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych czy pomieszczeń socjalnych dla pracowników. Na wyposażeniu lokalu znajdują się również maszyny i urządzenia fryzjerskie, narzędzia kosmetyczne a także środki obrotowe (np. kosmetyki) oraz gotówka. Dlatego decydując się na zakup polisy ubezpieczeniowej na salon kosmetyczny czy fryzjerski ochroną należy objąć nie tylko sam lokal, w którym prowadzona jest działalność, ale również znajdujące się w nim mienie.



Dodaj komentarz